TR / EN
ÖLEN ADAMIN CEP TELEFONU

Amerika’nın ödüllü oyun yazarı Sarah Ruhl’dan bir Off-Broadway komedisi!

 

Amerika’nın ödüllü oyun yazarı Sarah Ruhl’dan bir Off-Broadway komedisi!

Bir Café’de iki yabancı: Jean ve Gordon. Gordon’ın bir an olsun kesilmeyen cep telefonu sesinden rahatsız olan Jean sonunda onu uyarmaya karar verir. Fakat Gordon ölmüştür! Çaresiz, aramalara cevap veren Jean’in hayatı Gordon’ın işleri ve ailesi yüzünden içinden çıkılmaz bir hal alırken, aslında Jean yaşananlardan haz almaktadır…

Ölen Adamın Cep Telefonu (Dead Man’s Cell Phone) 2007’de Washington’da prömiyer yapmıştır. 2008’de New York’da bir Off-Broadway prodüksiyonu olarak Anne Bogart yönetiminde başrolde Mary Louise Parker ile sahneye taşınmıştır. Oyunun yazarı Sarah Ruhl, ‘’MacArthur Fellowship’’ ve PEN/ Laura Pels International Foundation burs ve ödül sahibidir. Bu ödülde, yenilikçi, akıcı ve ilgi çekici tiyatro dili sebebiyle ödüllendirildiği ifade edilmiştir.  Yazarın Temiz Ev (The Clean House) adlı oyunu, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Diğer oyunlarından bazıları; Eurydice, Passion Play, Demeter in the City, In the Next Room.

Cep telefonunuz hayatınızı ne kadar etkiliyor dersiniz? Ölen Adamın Cep Telefonu, cep telefonu ile günümüzde iletişimin ve ilişkilerin ne hale geldiğini hem gerçekçi hem de ironik ve gerçeküstü bir biçimde işliyor.

Sarah Ruhl oyunla ilgili şöyle söylüyor:’’Cep telefonları, I pod’lar, wireless laptoplar, bütün bunlar hayatımızı fark etmediğimiz hatta anlam veremediğimiz bir ölçüde değiştiriyor. An’a daha az odaklanıyoruz artık. Sanki olduğun yerde değilsin. Yeni tanıdığın birisiyle konuşmanın bir anlamı kalmadı. Zaten herkesi bir şekilde biliyorsun ama ne kadar iyi biliyorsun?! Sadece öylesine konuşuyorsun. Bunun çok korkutucu olduğunu düşünüyorum.

 

Yazan: Sarah Ruhl

Yöneten/Çeviren:

Aslıhan Evrensel

Oyuncular:

Derya Cumaoğlu, Gökçe Akyıldız, Nuri Karadeniz, Sedef Akalın, Ufuk Gönüllü
Işık ve Ses Tasarımı: Efe Sümer
Müzik: Averill Lovely
Afiş Tasarımı: Duygu Bayındır
Prodüksiyon Asistanları: Ayşegül Ateşdağlı, Evren Ercan, Hüsne Çiğdem, Nelin Dükkancı, Numan Ertuğrul Uzunsoy.
Kostüm Tasarımı: Ayşegül Sümer

Dekor Tasarımı:

Aslıhan Evrensel
Fotoğraf: Tolga Özgal

 

Aslıhan Evrensel © 2008 | Fotoğraflar: Tolga Özgal , Deniz Celiloğlu Mozzeril Design